Futbolda vergi iadesi kararı Resmi Gazete'de yayımlandı! | Futbol KulisiFutbol Kulisi

28 Şubat 2024 - 03:06
SON DAKİKA

Futbolda vergi iadesi kararı Resmi Gazete’de yayımlandı!

Profesyonel liglerdeki futbolculardan kesilecek vergi ücretlerinin, amatör şubeler ve futbol alt yapısılarında kullanılmak üzere kulüplere iade edilmesi yönündeki karar Resmi Gazete’de yayımlandı.

Futbolda vergi iadesi kararı Resmi Gazete’de yayımlandı!
Son Güncelleme :

22 Temmuz 2023 - 12:39

329 views

Kulüplere büyük yük olan amatör branşlar için can suyu geldi. Yasası çıkan stopaj iadesine dair yönetmelik de yayınlandı. Özellikle büyük kulüpler nefes alacak.

Kulüplerin beklediği haber normal gazetelerden değil Resmi Gazete’den geldi. Tabiri caizsse kulüpler için manşeti bugün Resmi Gazete attı! Kulüplere yeniden stopaj iadesi getiren yasal değişikliğe dair yönetmelik de yayınlandı. Böylece vergi iadesinin nasıl yapılacağına dair tüm detaylar belirlendi. Vergi iadesi ancak amatör branşlar için kullanılabilecek.

Beyannameyi zamanında verme şartı var

Sporcu Ücretlerinden Tevkif Yoluyla Alınan Gelir Vergisinin İadesi Hakkında Yönetmelik Resmi Gazete’nin 22 Temmuz 2023 sayılı nüshasında yayınlanarak yürürlüğe girdi. Yönetmelikte “Spor kulüpleri ve spor anonim şirketleri tarafından sporculara yapılan ücret ödemeleri üzerinden tevkif edilen vergilerin, söz konusu spor kulübü ve spor anonim şirketlerine iade edilebilmesi için bu vergilerin ilgili aya ilişkin muhtasar ve prim hizmet beyannamesi ile kanuni süresinde beyan edilmesi ve tahakkuk eden gelir (stopaj) vergisi tutarlarının vadesinde ödenmesi zorunludur” denildi.

Kulüpler bankada özel hesaplar açacak

Yönetmeliğe göre spor kulüpleri stopaj yani vergi iadesi için bankada bir veya birden fazal özel hesap açacaklar. Kulüplerin sporculara ödedikleri ücretlere dair vergileri ödemesini takiben vergi daireleri 5 iş günü içinde iadeyi açılan özel hesaba yapacaklar.

Stopaj sadece amatör branşlara harcanacak

Kulüpler stopaj iadesini amaç dışında; örneğin profesyonel şubelere harcarsa, ceza ödeyecekler. Yönetmelikte bu konu şöyle anlatıldı: “Özel hesaptan amaç dışı kullanılan vergi iadeleri, amaç dışı kullanıldığı vergilendirme dönemine ilişkin gelir (stopaj) vergisi olarak özel hesap açılan mükellef adına 4/1/1961 tarihli ve 213 sayılı Vergi Usul Kanunundaki esaslara göre vergi ziyaı cezası kesilerek tarh edilir ve gecikme faizi hesaplanır.”

İki bakanlık kulüpleri denetleyecek

Kulüplerin stopajı doğru kullanıp kullanmadığı yılda en az bir kez denetlenecek. İşte dönetimin esasları: “Özel hesaba ilişkin bir yıl içerisinde yapılan tüm işlemler, Hazine ve Maliye Bakanlığı ile Gençlik ve Spor Bakanlığı tarafından belirlenen komisyon veya komisyonlar tarafından yılda en az bir kez denetlenir. Söz konusu denetimlerin izleyen yılın sonuna kadar bitirilmesi esastır. Denetim raporu, Hazine ve Maliye Bakanlığı ile Gençlik ve Spor Bakanlığına sunulur.”

1 Nisan’dan itibaren ödeme alınacak

Stopaj iadesi 7440 sayılı Bazı Alacakların Yeniden Yapılandırılması ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun’un yürürlüğe girdiği 1 Nisan 2023 tarihinden itiraber geçerli olacak: “Bu kapsamda, Nisan ayında sporculara ödenen ücretler üzerinden tevkif edilerek Mayıs ayında verilmesi gereken muhtasar ve prim hizmet beyannamesiyle beyan edilen ve vadesinde ödenen tevkifat tutarları, tahsil edildiği tarihi takip eden beş iş günü içerisinde iadesi yapılmak suretiyle, mükelleflerce bildirilen özel hesaba veya hesaplara aktarılır.”

Haber Kaynağı:Ajansspor

FİKSTÜR - Maç Yok

Tümünü Gör

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.